Huang Shze Jiun



Huang Shze Jiun was elected as the MIA President effective 27 August 2019.

Previously, Huang was elected as an MIA Council member on 24 September 2016 and subsequently elected as MIA Vice President on 25 October 2018.

Backed by a wealth of experience in audit and taxation, Huang has served as the Chairman of the MIA Public Practice Committee since October 2018 and was Chairman of the MIA Practice Review Committee from October 2017 to October 2018. He is also involved in other key Committees including the Executive Committee, Nominating Committee, and the Young Professionals Committee of the MIA.

Members and the profession can expect Huang to focus on key issues of enhancing audit quality to support better regulation and governance, as well as talent development and upskilling to ensure the profession’s sustainability in aid of nation building.

In addition, Huang’s presidency signals increased diversity and inclusivity within the MIA’s leadership structure as well as enhanced recognition of the Institute’s regional offices and interests. Born and bred in Johor, Huang served as Johor Regional Chairman from 1 July 2010 - 30 June 2013 and 1 July 2014 - 30 June 2015.

An experienced practitioner, Huang has served as partner with Johor Bahru-based Baker Tilly HYT since 2005, specialising in taxation and auditing. Previously he had worked in audit and corporate finance roles in Johor Bahru.

He holds a number of professional qualifications: He is a member of the MIA, a member of ASEAN CPA, a Fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants, a Fellow member of CPA Australia and a member of the Chartered Tax Institute of Malaysia. In addition, he graduated with an MBA from the University of New England and a Bachelor of Commerce degree from the University of Western Australia.


UPDATED: 28/09/2020